Česko-slovenské partnerství MAS Železnohorský region a MAS Pramene
STRETNEME SA V EURÓPE – 10. ročník Vernárských folklórnych slávností, tak se jmenovala mezinárodní kulturní akce, která se konala 16. – 18. června 2017 ve Slovenské obci Vernár. Pořadatelem těchto folklórních slavností byla obec Vernár a občianské združenie MAS PRAMENE, se kterým náš region v roce 2014 podepsal deklaraci o spolupráci. MAS PRAMENE působí na rozloze třinácti obcí mezi Popradem a Slovenským rájem.
Festival byl zahájen v pátek večer v místním kinosále, kde se představily obce z regionu MAS PRAMENE, folklórní soubory a hosté z EU.
V sobotu festival pokračoval krojovaným průvodem folklórních skupin obcí Vernár do místního amfiteátru. Zahájení festivalu provedl starosta obce a zároveň předseda MAS PRAMENE ing.Vladimír Ondruš. Zahájení festivalu byla přítomna i ministrině polnohospodárstva Slovenské republiky a zástupce krajského úřadu z Prešova. Na odpoledním programu vystoupili tři folklórní soubory ze Slovenska a po jednom souboru z Maďarska, Polska, Srbska a Moravy. Odpolední program ukončilo vystoupení Jána Ambroze, sólisty a interpreta horehronských písní s lidovou hudbou. Den byl zakončen v Kulturním domě lidovou veselicí se střídáním domácích a zahraničních skupin. Součástí festivalu byl i místní jarmark a zahraniční účastníci měli zajištěn prostor pro vlastní prezentaci. MAS Železnohorský region mimo propagačních materiálů se prezentoval některými výrobky, které mají označení regionální produkt. Při této prezentaci se uskutečnila celá řada rozhovorů s návštěvníky, kteří se zajímali o náš region a hlavně vzpomínali na společný Československý stát.
V neděli dopoledne pokračoval festival slavnostní bohoslužbou za nositele lidových tradic v Řeckokatolickém kostele ve Vernári. Při bohoslužbě s chrámovými písněmi vystoupil soubor ze Slovenska, Maďarska a Polska.
Z důvodu chladného počasí a částečně i větru, byl odpolední program přesunut do Kulturního domu, kde vystoupilo šest místních folklórních soborů a skupin z obcí MAS PRAMENE, kteří prezentovali místní folklór a lidové tradice.
Celé setkání STRETNEME SA V EURÓPE bylo v duchu přátelství a porozumění, překážkou nebyla ani jazyková bariéra, protože soubory z Maďarska a Srbska byly z oblastí, kam v devatenáctém století odešly rodiny Slováků a do současné doby si udržují jazyk i kulturní tradice. Zúčastněné folklórní soubory jsou toho důkazem.
Celé setkání bylo velice dobře organizačně zajištěno, za což patří všem místním pořadatelům velké poděkování. Při setkání byla navázána celá řada nových přátelství a je snahou v této činnosti i nadále pokračovat.
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 28.06.2017 v 14:32 hodin