Železnohorský region

ŘÍJEN 2016 V ŽELEZNÝCH HORÁCH

Ač chceme či nechceme, měsíc říjen se již hlásí o své slovo. Jistě jsme zvědaví, zda bude kulturní a společenský program na měsíc říjen pestrý a barvitý stejně jako celý podzim. O tom se můžeme všichni přesvědčit v kalendáři akcí, který je zveřejněn na webových stránkách MAS Železnohorský region http://zeleznohorsky-region.cz. Další otázka je „nasnadě“ - kam „míří“ naše pozvánka?
Jedná se o pozvánku za jedinečností a originalitou, díky které se loni založila tradice a věřme, že se tato akce v našem regionu „zabydlí natrvalo“ a stane se z ní každoroční, turisticky významná a námi všemi hojně navštěvovaná. Mnozí již tušíte, že bychom vás rádi pozvali na NASAVRCKÉ KAŠTANOBRANÍ. Pojďme tedy společně detailněji nahlédnout do programu.

VÝLET DO MĚSTA KELTŮ, MEDU A JEDLÝCH KAŠTANŮ
Aneb pojeďme se dne 22. 10. 2016 od 12.00 - 17.00 přesvědčit do Kaštanky v Nasavrkách na „NASAVRCKÉ KAŠTANOBRANÍ - slavnosti jedlých kaštanů a podzimní jarmark regionálních výrobků“, že kaštany jsou výtečné svojí chutí a zdravé svým složením. Pojeďme zjistit, jak mnoha způsoby lze jedlé přirozeně bezlepkové kaštany upravovat. Anebo si zkrátka udělejme výlet do místa, které nás doslova uchvátí svojí specifickou atmosférou, jakýmsi duchem - „genius loci“ tohoto místa, vždyť příběh Kaštanky začíná už před 240 lety, v roce 1776. Kníže Auersperg tehdy ze své cesty po Itálii přivezl prvních šest sazenic kaštanovníku. Pro jejich zasazení určil místo za nasavrckým zámečkem. Postupně zde dal vysadit sto dalších a založil tak sad „jedlých kaštanů“. Dodnes se zachovalo jen původních dvacet stromů, ostatní už byly postupně obměněny. Nejstarší a nejmohutnější kaštanovník je pojmenován „Knížák“, či „Kněžák“. Má obvod kmene 534 cm a je v Čechách největší. Sad jedlých kaštanů zvaný „Kaštanka“ o rozloze 1,08 ha je právem přírodní památkou (s charakterem městského parku). A co je v tento den na programu? Po celou dobu se bude konat jarmark regionálních výrobků, také si budeme moci sami nasbírat jedlé kaštany - samosběr probíhá po celou dobu trvání programu. Kulturní a hudební vystoupení od 13:00 bude příjemným doprovodem a naladěním celé akce. Na programu jsou totiž Pohádky za branou ze Slatiňan, žáci ZUŠ pod vedením sbormistra Jiří Korečka, Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi, přednáška o Kaštance a jedlých kaštanech a také prohlídka Kaštanky. Prohlídku arboreta ve Včelařském učilišti můžeme absolvovat od 13:30 – 15:30. A na co připravit naše chuťové buňky? Těšit se můžeme na med, medovinu, pečené kaštany a dobroty s jedlými kaštany, čerstvé sýry, pečený čaj z Licibořic, výrobky z Železnohorské mini mlékárny Kraskov, chléb, koláčky a placky z Kruhu zdraví Chrudim, celozrnné sušenky, sušené ovoce, pražené ořechy a mandle, bio zeleninu z farmy Častkov, kaštanové pralinky, kaštanovou zmrzlinu, palačinky plněné kaštanovou nádivkou, uzeniny, sýry, sušené ovoce a další chutné regionální výrobky. Výrobky z včelího vosku z Nasavrk, Svídnická keramika, výrobky z ovčí vlny a z kaštanového dřeva, dušičková vazba Markitka a lněné a přírodní výrobky pro domácnost nás přesvědčí o šikovných rukách a „umu“ našich regionálních výrobců. Partnery této akce jsou MAS Železnohorský region, Pernštejn – Pivovar Pardubice a.s., GALÉRKA Ochoz – hospoda, penzion a muzeum zločinu. Další informace najdete na www.nasavrky.cz a www.muzeum-galerka.cz. Neváhejte a přijeďte si do Kaštanky v Nasavrkách zpříjemnit podzimní den. Všichni jsou srdečně zváni!
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 29.09.2016 v 13:14 hodin
MAS Železnohorský region