Železnohorský region

STAROČESKÝ MAŠKARNÍ PRŮVOD v TŘEBOSICÍCH

Dovolujeme si vás pozvat v sobotu 6. února 2016 na tradiční třebosický masopustní průvod a večerní taneční veselici, který vyrazí v 13 hodin od památné dřevěné zvonice na třebosické návsi.
S nápadem oživení masopustního průvodu přišel na podzim roku 1999 pan Radek Diviš. Nápadu se chytlo pár nadšenců a již v únoru roku 2000 proběhl po padesáti letech první ročník třebosického masopustu. Od té doby pořádá tuto akci sbor dobrovolných hasičů společně s obecním úřadem, který akci spolu s dalšími finančně zajišťuje.
Letošní rok je tedy již sedmnáctým ročníkem masopustního veselí. Při této akci se ukazuje pohostinnost občanů Třebosic. Před každým domem je připraveno pohoštění ať už sladkého nebo slaného rázu a hlavně něco truňku a jiného pití.
Průvod vyráží po předání práva starosty laufrovi, který má za úkol vést a organizovat průvod. Při té příležitosti u každého domu poděkuje za masky a organizátory akce za pohoštění a provede paní domácí. K tomu tanci a do pochodu hraje tradičně kapela pana Čermáka z Choltic. Masky samozřejmě tančí po celou dobu průvodu spolu i s návštěvníky, kteří přijdou podpořit náš masopustní rej.
Po celou dobu masopustního průvodu probíhá soutěž o ceny, které si mohou návštěvníci ihned vyzvednout. Zakončení průvodu probíhá následovně. U místní zvonice přečte laufr hříchy kominíka a tvrdý rozsudek radních. Přítomný hajný pak kominíka zastřelí. Po této exekuci se masky odmaskují, kominíka naloží na máry a smuteční průvod ho odnese k místnímu hostinci, kde jej hostinský vzkřísí peprmintkou a všichni si radostně zatančí. Večer, po výměně kapel, pokračuje masopust taneční zábavou až do rána.
A jaké masky uvidíte? Nesmí samozřejmě chybět slamák, kozel, kominík, myslivec se slečnou, medvěd, opice, kovář a mniši, farář a jeptišky, vojáci, vězni, domácí zvířata a každý rok je průvod obohacen i celou řadou překrásných originálních masek. Nad bezpečností a zdravím účastníků tradičně bdí a stará se rychlá zdravotní rota.
Věřte, že stojí za to se přijet podívat, jak se na malé vesničce dokážou lidé bavit. Průvod se koná za každého počasí.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 25.01.2016 v 08:40 hodin
MAS Železnohorský region