Železnohorský region

SRPEN V ŽELEZNÝCH HORÁCH

Ani jsme se „nenadáli“ a prázdniny se „přehouply“ do své druhé poloviny. Jistě každý po svém užívá léta a spolu s tím poklidnější atmosféry prázdninových měsíců. Co nás v měsíci srpnu čeká za akce, zjistíme z kalendáře akcí na webových stránkách MAS Železnohorský region.
Co jsme si však pro vás připravili za „upoutávku“, doporučení na výlet, je malým překvapením, které bude odhaleno níže. Věříme, že vás naše upoutávka zaujme a rádi dané místo navštívíte či doporučíte svým přátelům a známým. A o čem že je řeč? Rádi bychom vás pozvali do úchvatného starobylého mlýna v Mladoticích, ve kterém se bude v srpnu konat tradiční „mladotické kejklování“. Mladotický mlýn svoji krásnou starodávnou atmosférou ve vás zanechá vzpomínky a vyvolá pocity snění a představ, jak to zde asi dříve fungovalo a jak se zde dříve žilo. Každý si tu vybere to svoje oblíbené místečko, neboť mlýn je opravdu velmi rozlehlé stavení a jsou tu též ubytovací části – součástí je rodinný penzion - ve kterých se pohodlně můžete ubytovat, aniž byste slevili ze současných moderních požadavků na „bydlení“.

MLADOTICKÝ MLÝN – výlet do starých časů mlýna v Mladoticích umocněný kulturním zážitkem hudebně divadelního festivalu

Mladotický mlýn v obci Mladotice se nachází v krásné krajině Chittussiho údolí nedaleko Ronova nad Doubravou. Do mlýna se dostaneme z různých koutů Železnohorského regionu autem, na kole či pěšky. Cyklistický či turistický výlet je však pro zdatnější, neboť cestu do Mladotic střídá dlouhé stoupání s dlouhým klesáním. Cesta nám dává poznat krásy našeho Železnohorského regionu – nezapomenutelné panoramatické pohledy do okolí nás obklopí v obci Podhořany u Ronova či v obci Lipovec. Cestou do mlýna uvidíme pravidelné čtvercové náměstí v Ronově nad Doubravou s dominantou pseudobarokního kostela sv. Vavřince, na náměstí je též rodný dům malíře Chittussiho čp. 119. Za Ronovem nad Doubravou se již nachází obec Mladotice. Pod obcí Mladotice vytvořila řeka Doubrava malebné údolí, které inspirovalo zmiňovaného malíře Antonína Chittussiho. Známý obraz Údolí Doubravy (z r. 1884) od Chittussiho je umístěný v Národní galerii. Tato krajina přímo vybízí k procházce kolem řeky Doubravy až k jezu, odtud ke skále a okruhem zpět pod mlýn, kde jsme si předtím zaparkovali auto či případně v Hospůdce ve mlýně uzamkli kolo.

A jaká je „novodobá“ historie a současnost mladotinského mlýna?
Před 19 lety do „polorozpadlého“ a neobyvatelného mlýna přišla paní Eva Joachimová s rodinou, kdy dle jejích slov se dalo ztěžka obývat jednu místnost. Od té doby s velkým nadšením, zápalem a energií rekonstruuje a buduje prostory mlýna do současného neuvěřitelného výsledku. Stavení mlýna má obrovské rozlehlé vnitřní i vnější upravené prostory, vstupní chodbu, místnosti, kde se můžete vyspat na klasické peci či uvařit oběd na kachlových kamnech, posedět si večer s přáteli při sklence vína ve společných prostorách obývacích pokojů s krby či je také dost možné, že si budete chtít zaplavat ve vnitřním 10m bazénu vhodném i pro malé děti - s přírodním čištěním (UV lampa bez chloru), či zacvičit v tělocvičně. Ve vnitřních prostorách je také malý divadelní sál a buduje se další – větší - divadelní sál s větší kapacitou, uvnitř je také velká vstupní přednášková hala s obrazy malíře Bedřicha Glasera, kde se konají semináře a přednášky. Za horkých letních dnů se můžete vykoupat ve venkovním přírodním jezírku, kde je množství pestrobarevných rybek a malý splávek. Také si můžete ve mlýně zarybařit v rybníku s houfem klasických a též barevných exotických ryb.
A jaký je program kejklování? Tento již 8. ročník hudebně divadelního kejklování bude probíhat od 21. 8. – 22. 8. 2015. Dne 21. 8. v 19:30 začíná koncert kapely ESENCE. Odpoledne v sobotu 22. 8. je určeno pro děti, kdy se zde budou hrát pohádky od 14:30 a od 17:00, taneční vystoupení je přichystáno na 15:30 a k tomu všemu bohatý doprovodný program s tvořivými dílnami pro děti. Večerní program začíná ukázkou bojového umění od 18:00. Hlavní představení italská komedie Carla Goldoni POPRASK NA LAGUNĚ začíná v 21:00 v úpravě a režii Otto Lišky bude hrát Divadlo Ze mlejna. Ve 23:30 nás čeká „ohnivá šou“ a hned po ní těsně před půl nocí ohňostroj.
Mlýn v poutavé přírodě Železnohorského regionu je vskutku úchvatný, těžiště programu je přes léto, během roku se zde konají semináře či přednášky, o vánocích zpívání koled - je tak naplňována hlavní myšlenka, idea mecenášky „kejklování“ paní Joachimové tj. přijít si „poklábosit“, poznat nové lidi, pobavit se a zkrátka nebýt sám.
Je takřka nemožné vtěsnat na stránku listu všechny informace a zážitky, co lze zde uvidět a prožít. Proto bude nejlepší, když si na toto místo uděláte sami výlet, který spojíte s návštěvou tradičního hudebně divadelního festivalu – „mladotického kejklování“. K tomu již lze jen přát pěkné počasí a připravenost těla i duše  pro přijímání jedinečných zážitků. Tak krásný prázdninový měsíc srpen!
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 30.07.2015 v 08:48 hodin
MAS Železnohorský region