Železnohorský region

Malíři i fotografové se mohou ukázat

K Železným horám krajinomalba bezpochyby patří, a to nejen proto, že svou geniální rukou zachycovali místní scenerie slavní umělci jako Antonín Chittussi, Antonín Slavíček nebo Jindřich Průcha, ale krása přírody v Železných horách si o zvěčnění na papíru či plátně vysloveně říká.
MAS Železnohorský region proto připravila pro místní umělce každého věku výtvarnou soutěž. „Cílem akce je porovnání vzhledu krajiny a zachycení jejího postupného vývoje. Jak krajinu viděli svým pohledem místní lidé a jak ji vidíme my. Výsledkem bude pohled na stejné místo, jak vypadalo v minulosti a jak vypadá dnes," vysvětluje za pořadatele Martin Písař.

Zadání není těžké. Organizátoři vybrali tři obrazy, a to pohled na Závratec u Třemošnice - Berlovu vápenku od Zdeňka Sejčka, osadu Radlín od Jana Sigmunda a nasavrckou Kaštanku od Věry Vovsové. Soutěžící si zvolí jedno z těchto děl, prohlédnou si originál a poté se pokusí jakoukoliv malířskou technikou zpracovat záběr na původním obrazu. Velikost nového díla by měla odpovídat originálu, leč není to podmínkou. Hotové práce na čtvrtce či plátně musí soutěžící odevzdat do 30. října tohoto roku do turistických informačních center v Heřmanově Městci, Nasavrkách, Přelouči a Seči a lze je také poslat poštou na adresu MAS Železnohorský region.

Zaslaná díla budou vystavená v galeriích a výstavních prostorách a právě veřejnost se stane porotou. Vítěz bude vyhlášený v dubnu příštího roku.

Ne každý je zdatný při práci s barvami či uhlem. MAS Železnohorský region proto vyhlašuje také fotografickou soutěž s názvem Co vám vyrazilo dech? Jejím cílem je získat co nejpřitažlivější a nejzajímavější snímky přírody, památek, objektů i kulturních a společenských akcí v Železnohorském regionu. Zúčastnit se může každý.

Soutěžní fotografie je třeba poslat poštou nebo předat do 31. srpna tohoto roku na adresu MAS Železnohorský region (Náměstí Míru 288, 538 03 Heřmanův Městec), a to výhradně zvětšeniny na fotografickém papíře ve velikosti maximálně 21x30 cm. Snímky vyhodnotí odborná komise a veřejnost na základě hlasování na webových stránkách. Výsledky budou vyhlášeny 26. září u příležitosti akce Babí léto na Železných horách.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 25.05.2015 v 14:06 hodin
MAS Železnohorský region