Železnohorský region

Farmářské trhy v regionu přibývají

Lanškroun - Na Orlickoústecku jste před pár měsíci nenarazili na žádný, teď se s nimi doslova roztrhl pytel. Řeč je o farmářských trzích. S jejich pořádáním začne brzy další město - Lanškroun.
Trhy se pokusí rozběhnout vlastními silami. Konat se mají na nádvoří lanškrounského zámku a jejich organizaci bude mít na starosti živnostenský odbor městského úřadu společně s místním Kulturním centrem. "Podle mého zjištění je zájem občanů o konání trhů velký," podotkla starostka města Stanislava Švarcová. "Byla podána žádost o grant na ministerstvo životního prostředí, byla však zamítnuta pro převis poptávky, vyčerpání uvolněné částky. Žádali jsme o sto padesát tisíc korun, finance měly být využity na nákup stánků, chladicích zařízení, propagaci a podobně," dodala Stanislava Švarcová. Protože město s žádostí o grant neuspělo, připravilo takzvanou redukovanou variantu farmářských trhů.
Redukovaná varianta počítá s tím, že pět stánků bude zajišťovat kulturní centrum, pár stánků budou mít k dispozici chovatelé a přibližně ve dvou až třech stáncích by mohli nabízet své produkty farmáři.
Trhy se stanou součástí městských kulturních a společenských akcí. Poprvé se mají konat 10. září během tradičního pochodu Lanškrounská kopa, páteřní akcí premiérové akce bude prodej mysliveckých specialit. Další farmářské trhy jsou plánovány na 27. října, kdy mají doplnit divadelní přehlídku. Lákadlem má být tentokrát nabídka pštrosích specialit, trhem by měly zavonět salámy nebo guláš připravovaný z pštrosího masa. V Lanškrouně se rozhodli uspořádat letos celkem tři farmářské trhy, ten poslední má zpestřit 4. prosince advent. Lanškrounské i přespolní by měl potěšit i prodejem pochoutek z domácí zabíjačky.
Mezi nabízenými produkty by se měly objevit také kozí sýry, med, bylinky, maso a uzeniny, čerstvé ryby, jehněčí bio maso, výrobky z ovčí kůže, králíci i zemědělské výpěstky na uskladnění. "Přesná struktura nabídky bude ještě upravována," dodala starostka Švarcová.
Kde pořádají farmářské trhy:
Jako první v okrese začalo pořádat trhy město Ústí nad Orlicí. Na Kociánce stojí stánky jednou za čtrnáct dní vždy ve čtvrtek.
Netrvalo dlouho a v bývalém okresním městě se rozjely další farmářské trhy. Ve spolupráci se soukromou firmou jsou pořádány jednou za čtrnáct dní - ovšem v pátek - na parkovišti u věžáku v ulici Čs. armády.
V Letohradě odstartovaly farmářské trhy během Kopečkové pouti. Město je organizuje ve spolupráci se společností Agrovenkov jednou měsíčně. Odehrávají se v areálu u zámku.
S pořádáním trhů začala o letošních prázdninách i Česká Třebová. Konají se v klidové zóně Starého náměstí , a to jednou za čtrnáct dní v úterý.
V Čechách je registrováno víc než 30 trhů, v okolních okresech jsou tímto způsobem prodávány produkty českých farmářů např. v Litomyšli nebo v Rychnově n. K.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 23.08.2011 v 21:01 hodin
MAS Železnohorský region