Leží na úpatí Železných hor (Bučina 606 m n.m.) a spolu s osadou Nerozhovice a Cítkov se rozprostírá na 912 ha. Vznik této obce je kladen na přelom 13. a 14.století. První písemná zmínka o obci je z r. 1513. Obec proslula především bývalými lázněmi. Léčivý pramen byl již znám v r.1586. Voda měla léčivý účinek na choroby kloubů, svalů, nervstva, očí, nemocí jater a žaludku. Půvabná horská krajina kolem Váp.Podola a starobylé lázně vábila v minulosti k pobytu mnoho význačných osobností : V.K.Klicpera, J.Vrchlický, Sv.Čech, S.K.Neumann, O.Ostrčil - hudební skladatel.
Více než lázně byly známy vápencové lomy v okolí. Vápence se používalo k pálení vápna až do r.1965. Z konce 19.stol. se dochovala stará vápenka, která je kulturní památkou. V katastru obce se nacházejí dvě jeskyně: "Páterova" a "Podolská", v současné době nepřístupné. Z r. 1788 pochází kostel sv. Václava.
K 30.9.2002 zde žije 193 obyvatel. Vápenný Podol má veškerou infrastrukturu - vlastní obecní vodovod, kanalizací a biologickou ČOV, je plynofikován a také telefonizován. Proti obecnímu úřadu bylo vybudováno parkoviště pro 50 automobilů. Jsou zde dvě požární nádrže, které slouží v letních měsících ke koupání. Milovníci koní si přijdou na své při projížďkách na ranči ing. Petra Bláhy. K zimním sportům je využíván lyžařský vlek. Obec je centrem turistického ruchu. K ubytování (54 lůžek) a celodennímu stravování slouží nově zrekonstruovaný penzion "Šenk" (tel. 469 663 051 - 53). Před penzionem je taktéž parkoviště pro 22 automobilů.
K nejaktivnějším složkám v obci patří "Sdružení rodáků a přátel Vápenného Podola v Železných horách". Toto Sdružení má cca 280 členů z celé ČR a také ze zahraničí. Pořádá ve spolupráci s místním obecním úřadem v lichých letech první sobotu v srpnu tradiční setkání rodáků a přátel. V obci působí také Sbor dobrovolných hasičů.