Železnohorský region

Září v Železnohorském regionu

První školní měsíc po dlouhých letních prázdninách je před námi, a tak doufejme, že „rozjezd“ nejen dětí ve školních lavicích bude poklidný a bez zbytečných „karambolů“. Aby tento „rozjezd“ byl ještě k tomu úspěšný, k tomu nám jako pozadí i k „dotváření“ dobré nálady a atmosféry jistě přispěje množství kulturních, společenských a sportovních akcí, které se budou v regionu hojně konat.
A to ať už se jedná o řadu tradičních svatováclavských slavností a poutí, posvícení a dalších jako např. tradiční udílení cen (již XXII. ročník) za nejlepší herecký výkon v dabingu v Přelouči (17. 9.), tradiční chovatelská výstava ve Svinčanech (17. - 18. 9.), či zajímavý program v Kutílkově palírně - Žlebské Chvalovice (17. 9. Klobásšou). Anebo další dvě tradiční akce, na které vás tímto rádi pozveme. O co konkrétně se jedná? Mnozí již tuší, že se jedná o tradiční „Babí léto na Železných horách“ a „Choltické podzimní slavnosti“.

Polechtejte smysly na „Babím létě na Železných horách“ – 21. ročník
Kdo se přijede rozloučit s létem a přivítat podzim na „Babím létě na Železných horách“ určitě neprohloupí. Od pátku 23. 9. 14:30 – 18:00 do soboty 24. 9. 10:00 – 16:00 je připraven bohatý program. Zahájení provede 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek, MB(a), který je tradičním patronem. Z bohatého programu vybíráme např. vystoupení mažoretek z Ronova nad Doubravou po oba dny a vystoupení žáků Základní umělecké školy Heřmanův Městec (v pátek). Od 19:00 nás v pátek hudebně obohatí vystoupení country skupiny v restauraci U Tobogánu. V sobotu se můžeme těšit na ukázku techniky a vybavení Sboru dobrovolných hasičů Heřmanův Městec. Sobotní koncert kapely Pernštejnka od 11:00 do 13:00 „zdvihne ze židle“ jistě každého z nás. A kdo by snad chtěl vidět našeho nejslavnějšího panovníka, nechť si počká na průvod Karla IV. s jeho družinou. Na své si přijdou také děti, pro které je připraveno pásmo Honza Popleta a kabaret. Na závěr proběhne slosování vstupenek s možností vyhrát předměty, které věnují vystavovatelé. Bližší informace o programu na www.konopac-hm.cz. Neváhejte a přijeďte na tuto kvalitní prodejní výstavu certifikovaných výrobků a specialit od místních výrobců, která má také „punc“ obecně tradiční akce s kulturním, sportovním i vzdělávacím programem.
Pokračování v „rozmazlování našich smyslů“ na „Choltických podzimních slavnostech aneb návrat ke kořenům“ – 7. ročník
Na den státního svátku, den české státnosti 28. 9. připadají pro náš region podzimní slavnosti – aneb návrat ke kořenům. Letos již 7. rokem proniknete do tajemství, chutí a vůní místních výrobků. Tento prodejní jarmark regionálních výrobců má také bohatý doprovodný program, který ocení dospělí i děti. Zde všichni pochopí, že nejchutnější, nejzdravější a nejvýživnější poklady naší země jsou výrobky, které vidíme růst, pěstovat či vyrábět v dosahu našeho domova a do kterých je zakomponována notná dávka lásky, což je mj. tajemství, bez kterého by výsledek práce nebyl kvalitní. Budeme mít možnost tu ochutnat „pravou chuť“ brambory a jablka, vidět kompletní postup při zabijačce či si upéci vlastní koláč. Součástí budou zvýhodněné prohlídky zámeckých okruhů a připomenutí významného data české státnosti. Všichni budou mít možnost si uvědomit, že k tomu, aby bylo jablko, nestačí prodejní regál supermarketu, ale hlavně země, voda, vzduch, slunce, strom, včela…A spousty poctivé práce dobrých lidí. Vše je propojené se vším - tedy: „Vítejte i Vy aneb Návrat ke kořenům“.
Proto neváhejte a přesvědčte se sami návštěvou na obou akcích. Přejeme vám všem krásné podzimní „babí léto“.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 29.08.2016 v 16:02 hodin
MAS Železnohorský region