Železnohorský region

O titul Vesnice roku soutěží letos 16 obcí z kraje

Celkem 16 obcí z Pardubického kraje se přihlásilo do jubilejního 20. ročníku soutěže Vesnice roku. Jedna z nich získá tradiční symbol pro vítěze v podobě Zlaté stuhy a postoupí do celostátního kola. Přihlášku podaly například Valy na Pardubicku, Vysočina na Chrudimsku, Osík na Svitavsku nebo Zářecká Lhota na Orlickoústecku.
Konkurence v celostátním kole bude velká, celkem se utká 306 vesnic z celé České republiky. „V květnu a červnu budou obce hodnoceny v krajských kolech, kdy všechny navštíví krajská hodnotitelská komise,“ vysvětlil krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Mám radost, že soutěž Vesnice roku stále povzbuzuje obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Obce tímto získávají prostor ukázat své úspěchy,“ dodal radní. Loni se soutěže zúčastnilo 19 obcí Pardubického kraje.
Krajská komise bude hodnotit například péči o veřejná prostranství, občanskou vybavenost, přírodní prvky a zeleň v obci, společenský život, ale také využívání informačních technologií. V komisi budou zastoupeni představitelé vítězných obcí z minulých let, Pardubického kraje, Spolku pro obnovu venkova, Svazu města a obcí, knihovníků a informačních pracovníků a také příslušných ministerstev.
Vítězná obec krajského kola postupuje do kola celostátního, které se bude konat od 31. srpna do 6. září. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2014 oznámí ministryně Věra Jourová 20. září 2014 v Luhačovicích v rámci Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Zástupce našeho regionu bodoval v anketě už v loňském roce. Třetí příčku tehdy získal Dolní Újezd na Svitavsku. Největší úspěch zaznamenaly Kameničky, které v roce 2001 získaly celostátní titul.
Soutěž Vesnice roku se poprvé uskutečnila v roce 1995. Jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR. Mezi spoluvyhlašovatele soutěže patří Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Folklorní sdružení ČR, Sdružení místních samospráv ČR a jednotlivé kraje v případě krajských kol soutěže.

V Pardubickém kraji se letos přihlásily tyto obce z následujících okresů:
Bítovany - Chrudim
Hošťalovice - Chrudim
Vysočina - Chrudim
Borek - Pardubice
Břehy - Pardubice
Dříteč - Pardubice
Valy - Pardubice
Veliny - Pardubice
Veselí - Pardubice
Voleč - Pardubice
Biskupice - Svitavy
Osík - Svitavy
Pustá Kamenice - Svitavy
Lukavice - Ústí nad Orlicí
Oucmanice - Ústí nad Orlicí
Zářecká Lhota - Ústí nad Orlicí
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 26.05.2014 v 11:51 hodin
MAS Železnohorský region