Železnohorský region

Oslavy 130. výročí dráhy z Přelouče do Prachovic

Na víkend 8. a 9. září připravil Pardubický spolek historie železniční dopravy (www.pshzd.cz) Oslavy 130. výročí dráhy z Přelouče do Prachovic. Doprovodný program v Heřmanově Městci pomáhal zajistit MAS Železnohorský region včetně propapagace, zatímco v Cholticích byly aktivity zcela v režii obce.
Jízdy zvláštních vlaků se nesly v duchu motorových vozů řady M131.1, které neodmyslitelně patří k lokálkám a které v letech 1948-1984 byly k vidění doslova od Aše k Tatrám. Zatímco v sobotu se jednalo zejkména o jízdy vlaků a o doprovodný program, v neděli se konaly především netradiční závody motoráků. Zatímco ještě v sobotu byly k obdivování čtyři motorové vozy, v neděli bylo st ojednatřicítek pět a přibyla i M262.1002. Po oba dny jezdil také malý autobus z H.Městce k bývalému nádraží ve Vápenném Podole, kam od roku 1978 vlaky nejezdí. V sobotu se postupně každý motoráček podíval na trať z Heřmanova Městce do Přelouče, Prachovic či Chrudimi města. V neděli pak dvojice motoráků zajely do Prachovic a do Přelouče. Po oba dva dny byl připraven doprovodný program při přespolední zastávce- pobytu v Cholticích. V nděděli po obědě startoval závod, kde se předváděl sprint, pomalá jízda, přeprava netradičních zavazadel a osob, motory i houkačky vozidel. Zúčastnili se stroje M131.1133 a M131.1228 ze stáje PSHŽD, M131.1441 z Jaroměře a M131.1549 bratří Uhrů. I když zvítězil motoráček "jednatele" PSHŽD, není to vůbec důležité. Hlavní je, že se jak diváci, tak i posádky dobře bavili. Vše doplňoval statický exponát M131.2053, ve kterém si každý mohl zakoupit např. pamětní list nebo publikaci vydanou k tomuto výročí. Kromě toho spolek zajistil po oba dny železničku s možností svezení dětí - v sobotu s motorovou mašinkou, v neděli jen na ruční pohon. I tak se vozilo mnoho zájemců. V čekárně byla připravena výstava dobových fotografií a plánků, zahradní železnička LGB. Venku v několika blocích po oba dny vystoupila "dětská" kapela žáků Základní umělecké školy v Heřmanově Městci., jejichž produkce byla na profesionální úrovni. Nesmíme opomenout ani prezentaci několika parních strojů pana Malinovskéh o či prohlídky řídícího panelu u výpravčích včetně zasvěceného výkladu. Všem, kteří nám pomáhali s oslavami, ale i spokojeným návštěvníkům děkujeme.

Pamětní list i publikace je na prodej i Turistickém informačním centru na naáměstí Míru 288 v Heřmanově Městci nebo na adrese:

_______________________________________
Pardubický spolek historie železniční dopravy, o. s.
Na Staré poště - depo
Pardubice
530 02
http://www.pshzd.cz
Tel: 604 926 620, 776 253 532
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 19.09.2012 v 11:06 hodin
MAS Železnohorský region