Železnohorský region

19.6. úspěšně proběhl již IV. ročník Tradic Železnohorského regionu

Tradiční akce, náplň a pestrost programu měly vysoký ohlas.
V 16.hod. v areálu rozhledna Barborka v Horních Raškovicích, místní části obce Svinčany, byl zahájen již IV. ročník úspěsné akce Tradice Železnohorského regionu, který byl v daném ročníku zaměřen na tvůrčí dílny místních řemesel a zvyků za vedení odborných řemeslníků a umělců.

Po úvodním slovu hlavního pořadatele, obce Svinčany, pana starosty Josefa Blažka, přívítal přítomné zástupce hejtmana Pardubického kraje, pan poslanec JUDr. Jan Chvojka. Následně se slova ujal moderátor odpoledne a večera pan Jaroslav Brožek.

Letošní program byl bohatý jak na rukodělné, profesní, umělecké i volnočasové aktivity, tak na návštěvníky, kterých do areálu přišlo na 800.
Návštěvníci měli možnost si vyzkoušet nespočet řemeslných a uměleckých dovedností, ochutnali místní speciality a mohli si zakoupit místní produkty.

Návštěvníci se také mohli seznámit s činností občanského sdružení Železnohorský region a Sdružením přátel Železných hor, jejichž sídla jsou v Heřmanově Městci, prostřednictvím členů a představitelů obou subjektů, pana RNDr. Františka Bárty a paní Hany Minaříkové.

Dalším bonusem v rámci akce bylo představení aktivit a akcí dalších partnerů v rámci Železnohorského regionu a regionů sousedních. Členové občanského sdružení BOII (členové MAS ŽR) představili ukázky ze života Keltů a pozvali návštěvníky na akce konající se v Nasavrkách. Byla také představena spolupráce s Muzeem perníků v Rábech, jednak formou podpory akcí, tak spoluprací v rámci tvorby turistických produktů, které budou mít za výstup unikátní Vandrovní knížky pro turistickou sezónu 2011.


Návštěvníci při příležitosti návštěvy akce mohli posoudit další rozvoj areálu rozhledny, jenž v posledním roce zahrnoval kompletní opravu rozhledny vč. nátěru, ohraničení plochy areálu vč. vstupní brány. V letošním roce bude ještě vytvořena unikátní "fit" stezka a budou osazeny pro děti herní multifunkční prvky.


Jako výstup z akce byla opět rozšířena venkovní výstavní expozice o plastiky ze dřeva od řezbáře J.Cipryána, kamene od sochařů Terezy a Vojtěcha Francových a keramiky od keramičky Ing. Evy Mašínové.


V týdnu předcházejícím vlastní akci využili možnost setkání a rukodělné dílny v areálu rozhledny pod vedením uvedených sochařů žáci ze školy v Heřmanově Městci.Akce proběhla pod záštitou hejtmana Pardubického kraje, pana Mgr. Radko Martínka a za finanční podpory Pardubického kraje, MAS Železnohorského regionu, mikroregionu Heřmanoměstecko a mikroregionu Podhůří Železných hor.

Kateřina Korejtková, manažerka MAS ŽR
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 21.06.2010 v 11:44 hodin
MAS Železnohorský region