Název obce Seč pochází ze způsobu získávání úrodné půdy kácením lesa a sečením divokých porostů. Název procházel mnoha změnami. Postupně Syez, Syecz, Secž, Sedož, Setsh a poslední Seč. Obec vznikla při vnitřní kolonizaci Železných hor v průběhu 12. a 13. století.
První historická písemná zmínka o Seči je z roku 1318, kde je uvedena jako sídlo vladyky ze Seče (Svenek de Syeze).
Seč a okolí
1. Vildštejn
skála a hrad z 11. století nad řekou Chrudimkou, 1 km jižně od Seče. Při stavbě přehrady byl vildštejnskou skálou proražen 30 m dlouhý tunel, jimž se nyní projíždí na hráz sečské přehrady. V tomtéž období byl proveden na Vildštejně archeologický průzkum, nálezy jsou umístěny v regionálním muzeu v Chrudimi.
2. Hrad Oheb
Tyčí se na skále nad přehradní nádrží. Hrad založil koncem 14.století Ješík z Popovce. Stavbu umístil na hoře Oheb na pravém břehu řeky Chrudimky. Po husitských válkách jej získali Trčkové z Lípy. V tomto období hrad zažívá svůj největší rozkvět, když však Trčkové získali nedalekou Lichnici (1499), byl Oheb opuštěn a chátral. V roce 1533 se již hrad uvádí jako pustý.
3. Přírodní rezervace Oheb
V okolí hradu Oheb s rozlohou 26,5 ha; výskyt 49 druhů měkkýšů, 67 druhů obratlovců s pestrým společenstvem mechů a kapradin, doplněným suťovým listnatým lesem a reliktním borem (bukový porost místy s výskytem jilmových suťových javořin).
Zřícenina hradu je přístupná a je odsud překrásný výhled na vodní plochu Sečské přehrady a na ostrůvek.
4. Seč- město
Seč leží asi 16 km jihozápadně od Chrudimi v centru Železných hor v nadmořské výšce 532 m/ m. První doložené zmínky o Seči pocházejí z roku 1318 jako majetek Věnka ze Seče. V roce 1440 uvádějí historické prameny jméno Jan ze Seče. V roce 1499 je Seč městečkem, v r. 1853 povýšena na město.
V roce 1850 se v Seči narodil profesor Karlovy university fyzik Čeněk Strouhal. Zemřel roku 1923 a je pohřben na zdejším hřbitově. Jeho pamětní desku s reliéfní podobiznou najdete na jeho rodném domě, Náměstí Čeňka Strouhala 56.
5. Zámek
V polovině 16. století se sečské panství stalo majetkem rodu Zárubů z Hustířan, kteří nechali na místě bývalého poplužního dvora s panským sídlem zbudovat renesanční zámek. Stavba byla dokončena v roce 1610, jak se můžeme dočíst na portále zdobícím původní vchod z nádvoří.
6. Kostel sv. Vavřince
Je dominantou města na náměstí. Postaven byl v letech 1610-1620 na náklady Karla Záruby z Hustířan. V kostele je portálový hlavní oltář z roku 1682 a rokoková kazatelna z konce 17. století.
7. Kaple sv. Štěpána
stojí na místním hřbitově; Barokní přestavba na románských základech (archeologicky nedoloženo). Jedná se o původní městský kostel. Od hřbitova je krásný výhled na západní část Železných hor.
8. Seč- přehradní nádrž
Vybudována v letech 1924- 1935 na řece Chrudimce, délka dosahuje 7 km a hloubka až 35 m. Hráz je vysoká 42 m. S rozlohou 192 ha patří k největším vodním plochám na Pardubicku. Nádrž slouží již od vybudování k rekreačním a vodárenským, od r. 1946 i k energetickým účelům.
1280m dlouhý dřevěný vodovodní přivaděč o průměru 2m, který přivádí vodu od hráze k vyrovnávací věži elektrárny. Vzhledem k průměru a délce se jedná o evropskou technickou památku.
10. Kaplička
Sv. Jiří postavená u jednoho ze dvou městských popravišť, asi 1 km jjz od hřbitova. Od roku 1580 až do zrušení hrdelního práva v r.1765 zde bylo popraveno 31 lidí.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.
PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: