Železnohorský region

Listopad v Železných horách

Listopad je měsícem padajícího listí, které je v našich podmínkách pro tento měsíc zcela typické. Přibývá tmy, dny se krátí na úkor dlouhých večerů. Můžete je využít například k posezení s přáteli s ochutnávkou Svatomartinského vína nebo k návštěvě akcí, kde se budete příjemně bát. Naše měsíční pozvánka bude tentokrát mířit do Nasavark. Na další výlety a akce se nechte inspirovat z kulturního kalendáře na webových stránkách MAS Železnohorský region.
SAMHAIN - KELTSKÝ NOVÝ ROK

Keltský skanzen v Nasavrkách Vás zve 3. listopadu 2018 od 9. 00 do 20.00 na oslavu keltského nového roku. Na zámku si v dílničkách můžete od 14 hodin vyrobit strašidla, lampiony a samhainové masky. V 15.00 ve druhém patře zámku proběhne divadelní představení Mara a zlatý prsten a přednáška o samhainových tradicích. V 16.00 bude vyhlášení vítěze soutěže o nejhezčí strašidýlko a o nejlepší jablečný koláč.
Chcete-li se zúčastnit soutěže o nejlepší jablečný koláč, přineste ho už ve 14.00. V 16.30 od zámku vyjde lampionový průvod přes strašidelný les na skanzen, kde rozděláme novoroční oheň a oslavy budou pokračovat za
doprovodu živé hudby ve zdejší krčmě. Vstupné dobrovolné.
Pro Samhain? V různých variantách bývá nazýván
jako Samhain, Samuin, Samoinos, vše to jsou odvozeniny od sam-fuin, což znamená konec léta. Tím je poukazováno na předělovou funkci tohoto svátku, neboť s ním začíná temná polovina roku. Z astronomického hlediska připadá na počátek listopadu a oslavy mohly trvat až tři dny. Do dnešních dob se nám v anglosaské tradici zachoval jako Halloween, původně jako Hallowmas, či pozdější All Hallows´Evening – Večer všech svatých.
U nás pak na tradici Samhainu navazují Dušičky.
O Samhainu získávají moc nejrůznější skřítci, víly a sídhové (duchové mohyl), kteří se v tuto dobu mohou zjevovat lidem. Podle tradice se také vracejí zemřelí předkové, aby se setkali se svými rodinami a přáteli. Proto se večer u domů zapalovaly ohně nebo rozsvěcovaly
svíčky, aby duchové mohli najít cestu domů a aby se u nich mohli ohřát.
Samhain je spojen se smrtí všeho starého, tedy i vegetačního.Z praktického hlediska bylo nutné se připravit na nadcházející zimu. Bylo nutné dokončit sklizeň, posbírat poslední plody. V tuto dobu se také porážela slabá a přebytečná zvířata, pro která by nebyl dostatek
krmení, a jejich maso se ukládalo na zimu. Tento zvyk se na mnoha místech udržel jako Martinské hody.
Se symbolikou počátku nového se pojí také rozdělávání nového čistého ohně. Ten se zapaloval až po uhašení všech ohňů ve vesnici, a to pomocí tření dřev.
Teprve od něj si lidé mohli zažehnout ohně ve svých domovech. S novým ohněm se pojí symbolické zničení a odvrhnutí všeho starého a zlého.
V tomto čase umírání je dobré se zastavit, prostit od všedního shonu, ohlédnout se zpět, vzpomenout na své předky a zamyslet se, co v našem životě je staré a přežité, odložit tuto přítěž a do nového keltského roku vykročit lehce a svobodně. To Vám přeje MAS Železnohorský region.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 05.11.2018 v 13:39 hodin
MAS Železnohorský region