Železnohorský region

Setkání Jeníčků a Mařenek

Když bratři Grimmové sepisovali snad své nejznámější povídání o chaloupce z perníku, zlé babě a bídě jedné rodiny, tak možná netušili, že Perníková chaloupka jednou bude skutečně existovat.
Ráby - Z malebného a notně zchátralého loveckého zámečku Richarda Drascheho z roku 1882, kde po znárodnění bylo také zednické učiliště nebo ústav sociální péče, začala loni vyrůstat Perníková chaloupka jako výletní místo pro všechny, kteří nepřestali věřit na pohádky.
Setkání Jeníčků a Mařenek
Zápis do knihy rekordů
Včera ve státní svátek se v okolí Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou uskutečnilo setkání Jeníčků a Mařenek. Součástí zábavného dne byla perníkářská dílna Ježibaby, kreslený humor Jana Lušovského, Mařenčin elixír z Dobré čajovny, jízda na koni i v kočáru, nechyběl ani jarmork či rozmarné písničky, návštěvníci mohli shlédnout Školu hrou Jana Amose Komenského nebo se zaposlouchat do pohádek.
"Protože v úterý celý den pršelo a už jsme ani nedoufali ve zlepšení počasí, tak jsme nakonec měli štěstí. Přišlo asi sedmset návštěvníků," říká hlavní tvůrce myšlenky i vybudování Perníkové chaloupky Luděk Šorm. "Do Perníkové matriky se zapsalo 55 Jeníčků a 40 Mařenek, to je výchozí světový rekord, který se samozřejmě pokusíme příští rok znovu 6.července překonat."
Nejmladšímu Jeníčkovi Kmentovi byly dva měsíce, Mařenka Koráčková z Přelouče se narodila v roce 1921. Jan Novák přijel až z Frýdku-Místku a přišly také čtyři manželské páry Jan a Marie.
Perníkové hejtmanství
Zatímco se pětiletý Jeník vozil na otočné chaloupce nedaleko hrušně antifrňákovníku, tak jeho desetiměsíční sestřička Mařenka vše bedlivě sledovala z kočárku. "Přijeli jsme z Bohuňovic za Vysokým Mýtem," řekli nám manželé Jan a Zdislava Vaňousovi. "Moc se nám tu líbí a příští rok určitě zase přijedeme."
V zámečku přibyla v poslední době řada novinek. Například Vězení pro zloděje perníku, perníkářská dílna Ježibaby nebo Svět skřítků a strašidel. Právě ten včera slavnostně otevřel také jeníček, tedy známý moderátor Jan Rosák s manželkou. V Perníkové chaloupce je i Úřad vlády Perníkového hejtmanství včetně matriky i katastru perníkových nemovitostí. Ale především je to výletní místo, kam se lze vydat za vůní perníku a pohádkami po celý rok.

VLASTIMIL NOVÁK,
Pardubické noviny 7.7.2005 s.7

Text u horní fotografie: V perníkářské dílně si především děti mohly vyzkoušet, jak se pekly staročeské perníky tlačené do dřevěných forem. Hlavní slovo u pece i u válu tam měla Ježibaba. A když se malí adepti perníkářského řemesla podivovali jejímu plnovousu, tak měla po ruce bystrou odpověď: "Když je ježibabám pět set let, tak jim začnou růst vousy. A mně je už 750 let, proto mám už pořádný plnovous." Foto: Tomáš Kubelka
Text u druhé fotografie: Hlavní tvůrce a dobrá duše Muzea perníku a pohádek Luděk Šorm (vlevo) provází sídlem Perníkového hejtmanství pod Kunětickou horou známého Jana Rosáka s manželkou. Foto: Tomáš Kubelka

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

11.07.2005 v 15:15J.K.

Tak ať se Vám tam daří a lidi se toho perníku nikdy nepřejí !


DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 07.07.2005 v 21:00 hodin
MAS Železnohorský region